Kontakt

Nils-Erik Selin
Enhetschef Hållbar Tillväxt 
Telefon: 0498-26 91 55
E-post: nils-erik.selin@gotland.se

Lina Holmgren 
Strateg regional utveckling 
Telefon: 0498-26 90 92
E-post: lina.holmgren@gotland.se

Petra Thunegard Gråberg
Strateg arbetsmarknad och kompetensförsörjning 
Telefon: 0498-26 90 60
E-post: petra.thunegard-graberg@gotland.se

Malena Bendelin
Strateg landsbygdsutveckling 
Telefon: 0498-26 95 28 
E-post: malena.bendelin@gotland.se

Annette Glover
Projektsamordnare
Telefon: 0498-26 94 35
E-post: annette.glover@gotland.se

Peter Bloom 
Näringslivsstrateg företagsstöd
Telefon: 0498-26 94 58
E-post: peter.bloom@gotland.se

Mats Jansson
Näringslivsstrateg besöksnäring
Telefon: 0498-26 95 23
E-post: mats.jansson@gotland.se

Karin Winsnes
Näringslivsstrateg besöksnäring
Telefon: 0498-20 17 03
E-post: karin.winsnes@gotland.se

Beata Afzelius
Näringslivsstrateg mat och livsmedelsnäringarna
Telefon: 0498-26 90 06
E-post: beata.afzelius@gotland.se

Johann Malmström
Näringslivsstrateg företagsklimat och projektstöd
Telefon: 0498-26 95 95 
E-post: johann.malmstrom@gotland.se

Thomas Bjuresten 
Näringslivsstrateg företagsjour/support
E-post: thomas.bjuresten@gotland.se

Peter Häggbom Norrby
Kommunikatör
Telefon: 0498-26 90 83 
E-post: peter.haggbom-norrby@gotland.se

Region Gotland
Reception och regionupplysning
Visborgsallén 19
621 81  Visby
Telefon: 0498-26 90 00
E-post: regiongotland@gotland.se Lämna dina synpunkter
Gotländsk mat tillverkas av lokal råvaror

Företagsservice

Funderar du på att starta företag? Driver du redan ett företag som du vill utveckla vidare? Eller vill du flytta din verksamhet till Gotland? Vill du tipsa oss om hur vi kan utveckla företagsklimatet på Gotland, om goda exempel och framgångsrika samarbeten? Välkommen att kontakta oss! 

Det gotländska näringslivet är vår motor till ett gott och starkt företagsklimat. Tillsammans med Uppsala Universitet Campus Gotland och olika bransch- och företagsfrämjande organisationer samverkar Region Gotlands avdelning för Regional Utveckling för hållbar tillväxt. 

Du hittar regionala utvecklingsstrategier för bland annat mat- och livsmedel på sidorna om Tillväxt och Regional utveckling. 

Coronaviruset - Information till företagare

Här kan du som företagare ta del av information om stödåtgärder, länkar och material avseende det nya coronaviruset

Hitta direkt