Gotlands filmfond är ett bolag ägt till 100 procent av Region Gotland. Bolaget investerar i långfilmer och dramaserier i syfte att skapa tillväxt och attraktionskraft på Gotland samt vara en möjliggörare för utveckling och finansiering av svensk och internationell filmproduktion.
Ett 50-tal filmer
Gotlands filmfond har funnits sedan 2000 och har sedan dess samproducerat ett femtiotal långfilmer och dramaserier. De senaste åren har exempelvis dramaserierna Håll andan, Maria Wern, guldbaggebelönade sci-fi-dramat Aniara, skräckfilmen Andra sidan och internationella storfilmen Bergman Island (som 2021 tävlade om guldpalmen i Cannes!) spelats in på Gotland. Under 2021 har fonden investerat i dokumentärserien Vad hände med Sjögren? om Gotlands mest kända ouppklarade försvinnande samt SVT:s julkalender 2022 Kronprinsen som försvann, en tidlös saga för hela familjen.
Samarbete med Film Stockholm och Film på Gotland
Sedan 2021 samarbetar Gotlands filmfond med Film Stockholm AB gällande investeringar i långfilmer och dramaserier. Kontaktperson på Gotlands filmfond angående samproduktion är
Anne-Marie Söhrman-Fermelin. Gotlands filmfond samarbetar även med Film på Gotland, bland annat kring filmvisningar och talangutvecklingsprogrammet
Talent to Watch Gotland – långfilm.
Samfinansiering och utvecklingsstöd
För att samproducera med Gotlands filmfond krävs att sökande part är ett etablerat bolag, att gotländska filmarbetare eller kreatörer engageras, att 100% av insatsen spenderas i regionen och att produktionen kan uppvisa regional förankring.
Kontaktperson kring praktiska frågor vad gäller filmproduktion på Gotland är
Vilhelm Jegerhjelm, filmkommissionär på Film på Gotland.
I styrelsen för Gotlands filmfond sitter Angelica Andersson-Fihn, Karin Winsnes och Paola Ciliberto.