Öppettider i april
Öppet klockan 09.00–16.00 (länk till öppettider)
Hemse måndag 17 april och måndag 24 april
Slite , tisdag 18 april och tisdag 25 april
Visby Ica Maxi arena, måndag 17 april, tisdag 18 april och måndag 24 april
Är du 80 år eller äldre kan du vaccinera dig mot pneumokocker och covid-19.
Är du 80 år eller äldre kan du vaccinera dig mot pneumokocker och covid-19.
Är du 65 år eller äldre, eller i riskgrupp, kan du vaccinera dig mot pneumokocker.
Du kan också boka tid på telefon 0498-26 98 00, vardagar klockan 06.30–12.00 eller i appen Alltid öppet. Notera att bokningen stänger den 26 april.
Vaccination mot covid-19 under uppehållet
Under maj till och med oktober kommer mottagningen på Ica Maxi arena att vara öppen sista onsdagen varje månad, klockan 10-14. Läs mer på www.gotland.se/dropinvaccination
Det går därmed att vaccinera sig under uppehållet, men rekommendationen är att ta påfyllnadsdosen senare i höst om det är möjligt. Då har du bäst skydd när många brukar bli sjuka. För övriga vaccinationer kontakta din vårdcentral för tidsbokning eller privata utförare.
Vilka rekommendationer gäller i höst?
Personer som är 50 år och äldre samt personer över 18 år med riskfaktorer rekommenderas att vaccinera sig med en påfyllnadsdos mot covid-19 inför höst/vintersäsongen 2023/2024. Bokningen öppnar i slutet av oktober och vaccinationerna startar i november. Läs mer på 1177.se
Du som är över 65 år eller i riskgrupp kan samtidigt vaccinera dig kostnadsfritt mot säsongsinfluensa. Det kommer även att finnas möjlighet att vaccinera sig mot pneumokocker.