Kontakt

Kulturskolan
Besöksadress: Säves väg 10A, 621 46 Visby
Postadress: Kulturskolan Gotland, 621 82 Visby

Expedition
Telefon: 0498-26 94 82
E-post: kulturskolan@gotland.se

Kulturskolechef
Hans-Åke Norrby
Telefon: 0498-26 94 83
E-post: hans-ake.norrby@gotland.se

Kulturskolan finns på facebook:
www.facebook.com/kulturskolan.gotland

 

Region Gotland
Reception och regionupplysning
Visborgsallén 19
621 81  Visby
Telefon: 0498-26 90 00
E-post: regiongotland@gotland.se Lämna dina synpunkter

Våra evenemang

Här presenterar vi en del av de lite mer publika arrangemangen som Kulturskolan Gotland bjuder på, eller är med och arrangerar.

Observera att sena ändringar av datum, tider eller lokaler kan ibland behöva göras, men nedanstående lista försöker vi alltid hålla så aktuell som möjlig.


Huskonsert

Fredagen den 24 januari kl 20:00 (!) i Bönsalen (observera att annan tid har annonserats tidigare), Kulturrum (Gamla Kulturskolan). Professionella musiker och musikstuderande elever på olika nivåer medverkar. Kontaktperson är Maria Wessman Klintberg.

maria.wessman-klintberg@gotland.se
 

Kulturskolekväll
Onsdagen den 29 januari kl. 17:40 i sal 3097. Elever uppträder. Kontaktperson är Anna Landhage.

anna.landhage@gotland.se


Huskonsert
Fredagen den 14 februari kl. 18:00 i Domkyrkan. Professionella musiker och musikstuderande elever på olika nivåer medverkar. Kontaktperson är Maria Wessman Klintberg.

maria.wessman-klintberg@gotland.se

 

En god natts sömn - en Bamseföreställning
Måndagen den 17 februari kl. 16:00 i Teatersalen på Kulturskolan i Visby. Teatertigrarna använder Bamse-karaktärerna i föreställningen som är skapad av tidigare teaterelever. "Vem stjäl alla julklapparna?" är temat. Kontaktperson är Irene Duckert.

irene.duckert@gotland.se


Kulturskolekväll
Onsdagen den 19 februari kl. 17:40 i sal 3097. Elever uppträder. Kontaktperson är Sarah Carlsson.

sarah.carlsson@gotland.se


Huskonsert
Fredagen den 13 mars. Tid och plats bestäms senare. Professionella musiker och musikstuderande elever på olika nivåer medverkar. Kontaktperson är Maria Wessman Klintberg.

maria.wessman-klintberg@gotland.se


Kulturskolekväll
Torsdagen den 26 mars kl. 18:00 i sal 3097. Elever uppträder. Kontaktperson är Stefan Magnusson.

stefan.magnusson@gotland.se


Kulturskolekväll
Onsdagen den 22 april kl. 17:30 i sal 3099. Elever uppträder. Kontaktperson är Annika Hansson Gardelius.

annika.hansson-gardelius@gotland.se

 

Huskonsert
Fredagen den 24 april. Tid och plats bestäms senare. Professionella musiker och musikstuderande elever på olika nivåer medverkar. Kontaktperson är Maria Wessman Klintberg.

maria.wessman-klintberg@gotland.se

-------------------------------------------------------

För pedagoger i skolor och förskolor:

Våra inköpta scenkonstföreställningar för skolor och förskolor