Länk till Region Gotlands hemsida, www.gotland.se

Logo för guiden. Klickbar, går till startsidan.

Bild "Sök i guiden". Länk till guidens söksida där man söker efter objekten i databasen

Objektsök:
(Sök på del av namnet eller på hela.)

 

Ord som används i TillgänglighetsGuiden

Angörning

Närmaste plats där man får stanna med bil framför entrén och släppa av eller på passagerare.

Anropsknapp

Den knapp du trycker på för att få ner eller upp hissen.

Dörrautomatik Dörrar som antingen öppnas helt automatiskt eller med hjälp av dörröppnare.
Delvis anpassad toalett Toalett som är möjlig för, rullstolsburen men ändå inte uppfyller kraven för en handikappanpassad toalett.
Engreppsblandare Spakmanövrerad ettgreppsblandare.
Engreppshandtag Låsning sker genom att handtaget vrids uppåt.
Fri vändyta i vindfång Tillräckligt stort utrymmet, för en rullstolsburen att passera och vända i, mellan två entré dörrar.
Friyta Vid dörr behövs fri plan yta som möjliggör att man från rullstol kommer åt dörrhandtaget och utan hinder kan öppna och stänga dörren.
Handikapptoalett Större toalettutrymme med högt ställda krav på god tillgänglighet.
Huvud entré   En entré ut mot gatan som skall vara tillgänglig för alla. Där entrén inte är tillgänglig anges om det finns en Särskild Handikappentré.
Kontrasterande färger Färgnyanser som måste vara betydligt ljusare eller mörkare än bakgrunden, för att en person med nedsatt syn skall kunna orientera sig i en lokal.
Kundtelefon Tillgänglig telefon som kan användas självständigt av en besökare/kund.
Ledarhund Hund som leder blinda.
Monitorer för information TV-skärm som visar information.
Ramp Uppfart som möjliggör för rullstolsburen eller käppgående person att ta sig upp till en entré som inte ligger i gatunivå.
Stegdjup & Steghöjd Djupet i cm och höjden i cm för enstaka steg.
Särskild handikapp entré Om inte huvudentrén är tillgänglig, så kan det finnas annan tillgänglig entré.
Teleslinga Lyssningshjälpmedel, vilken kompletterar hörapparaten för personer med nedsatt hörsel.
Texttelefon Textmeddelande visas på datorskärm.
Toalettstorlek Toalett rummets yta dvs. längden gånger bredden.
Vilplan Med vilplan menas den yta som åtgår för en rullstolsburen att låta rullstolen stå still för att vila eller för att vända.