Ny 100-undersökning på Gotland

Utskrivet från: http://www.gotland.se/imcms/51778
www.gotland.se - startsida
Varumärket Gotland

Ny 100-undersökning på Gotland

I dagarna avslutar kommunens miljö- och hälsoskyddsinspektörer insamlingen av vattenprover från hundra enskilda vattentäkter runt om på ön. Undersökningen görs vart femte år för att kartlägga kvaliteten på öns dricksvatten.

Nästan allt vatten som konsumeras på ön består av grundvatten och Gotland har problem när det gäller detta - det visar de besiktningar som kontinuerligt görs av enskilda gotländska brunnar. En hel del fastighetsägare utan kommunalt vatten och avlopp, har problem med otjänligt vatten eller brist på vatten. För att följa utvecklingen genomför kommunen återkommande undersökningar kring detta.

I år genomförs den s.k 100-undersökningen, då kommunens miljö- och hälsoskyddsinspektörer är ute och tar vattenprover från hundra slumpvis utvalda enskilda vattentäkter – naturligtvis med tillstånd från fastighetsägarna.

- Vi räknar med att få resultatet från vattenproverna om några veckor. Vid analysen, som sker på fastlandet, tittar vi närmare på bakterie- och salthalter, förekomst av kväveföreningar och bor. Nytt i år är att vi också analyserar om vi kan hitta spår av bekämpningsmedlet bentazon i vissa av vattenproverna, säger Mattias Edsbagge vid samhällsbyggnadsförvaltningens myndighetsavdelning.

Provresultaten kommer precis som vid tidigare tillfällen att sammanställas i en rapport, som presenteras för både nämndpolitiker och allmänhet. Undersökningen delfinansieras av Länsstyrelsen på Gotland, som har det övergripande ansvaret för den regionala miljöövervakningen.

Här kan du läsa mer om 100-undersökningen

Här får du råd om hur du sköter och underhåller din vattentäkt, vilket är en förutsättning för god vattenkvalitet

Det nationella miljömålet ”Grundvatten av god kvalitet” är prioriterat i verksamhetsplanen för miljö- och hälsoskyddsnämnden under hela mandatperioden 2008-2011. Läs mer här