Kommunstyrelsens arbetsutskott (KSAU) har sammanträtt i dag den 9 mars. Arbetsutskottet behandlade bland annat ärendet om att socialförvaltningen ska få huvudansvaret för hemsjukvården på Gotland och en utmaning inom personalrekryteringsområdet.
Detaljplan för Vamlingbo Rembs 1:5 ska tillstyrkas
KSAU har behandlat förslaget till detaljplan för Vamlingbo Rembs 1:5. Detaljplanen ska klargöra vilka regler som ska gälla för en fastighetsägare som vill exploatera ett cirka 65 hektar stort markområde som ligger cirka 1,5 km väster om Holmhällars pensionat. Fastighetsägaren vill bygga friliggande småhus på tio havsnära tomter. Planområdet omfattas av flera riksintressen och planens intention är att bevara platsens karaktär genom att de nya husen utformas så att de passar ihop med omgivande tallskog och stenmurar. Till exempel genom krav på materialval, färgsättning och att husen ska byggas i ett plan. VA-frågan ska lösas genom samfällighet, eftersom fastigheten inte omfattas av kommunalt vatten och avlopp. VA-lösning och lokalvägar ska bekostas av exploatören, vilket kommer att regleras genom ett exploateringsavtal.
KSAU vill att planförslaget tillstyrks av kommunstyrelsen (KS) efter att planbeskrivningen kompletteras med krav på att bebyggelsen ska placeras så att solenergi kan utnyttjas på ett optimalt sätt.
Positiva till förslagna detaljplanen för Hangvar del av Ire 1:188
KSAU är positiva till byggnadsnämndens förslag till ny detaljplan för fastigheten Hangvar del av Ire 1:118. Detaljplanen har tagit fram för att bostäder ska kunna byggas på 20 tomter i nära anslutning till den befintliga bebyggelsen vid Ireviken och Ire kvarn. Vissa planförändringar har tillkommit sedan samrådet 2004. Bland annat säger det nuvarande förslaget att planområdet ska anslutas till kommunalt vatten och avlopp. Dessutom har tomterna närmast klintkanten flyttats längre in mot skogen och länsväg 149. I samband med detta har antalet tomter utökats från 16 till 20. Ärendet går vidare till KS för beslut.
Storsudret och Fårö ska få fördjupade översiktsplaner
KSAU tycker att ledningskontoret (LK) ska få uppdraget att i nära samarbete med stadsarkitektkontoret arbeta fram förslag till fördjupade översiktsplaner för i första hand Fårö och Storsudret. Ambitionen är att planförslag ska finns klara för samråd redan i höst. KSAU vill avvakta med att beställa en fördjupad översiktplan också för Östergarnslandet. Ärendet går vidare till KS för beslut.
Socialnämnden kan få överta ansvaret för hela hemsjukvården
Planer finns på att överföra ansvaret över hemsjukvården inom primärvården till socialnämnden. Hälso- och sjukvårdsnämnden, socialnämnden samt LK är eniga om denna lösning. Innan det formella beslutet i frågan tas behöver en rad frågor rätas ut. Bland annat behövs en tydlig definition av begreppet hemsjukvård och vad detta omfattar, att det blir utrett vem som ska ansvara för de olika delarna i hemsjukvården, ett förslag till organisation och en fastlagd budget för denna med mera.
KSAU vill att KS ger de berörda nämnderna i uppdrag att utreda dessa frågor och återkomma med resultatet inför höstens budgetavstämning. Som huvudansvarig för den sammanhållna hemsjukvården ska socialnämnden skapa förutsättningar för att det bedrivs en säker och god vård utifrån patienternas behov, med såväl interna och externa utförare.
Utomhusarena i Östergravar - en fråga för KS
KSAU har idag behandlat ärendet om att utveckla en utomhusarena speciellt för Medeltidsveckans tornerspel i Östergravar, men också för andra evenemang. Ett förslag finns om att placera en sådan arena i västra delen av Östergravar. LK som handlagt ärendet hittills och beräknat kostnaderna för detta till minst 3,8 miljoner kronor, vill gärna att tekniska nämnden tar över den fortsatta utredningen av detta. KSAU beslutade idag att inte yttra sig i frågan, utan skickar ärendet direkt vidare till KS för beslut.
Utmanar kommunen i personalrekrytering
LS Jobbet AB har utmanat kommunen när det gäller delar av den rekrytering som kommunen gör via interna KomJobb samt den marknadsföring av Gotlands kommun som arbetsgivare, som framför allt sköts av ledningskontoret. Företag har rätt att utmana kommunen och få prövat om de kan driva en tjänst eller verksamhet billigare än vad kommunen gör. Detta enligt ett beslut i kommunfullmäktige.
KSAU tycker att KS ska avvisa utmaningen när det gäller att splittra upp rekryteringsprocessen i en manuell och en digital del eftersom det skulle öka rekryteringskostnaderna. När det gäller marknadsföringen av kommunen som attraktiv arbetsgivare, hänvisar KSAU till att den är en del av kommunens strategiska arbete och att det därför inte kan bli föremål för konkurrensutsättning. Däremot kan den administrativa delen av rekryteringen till vakanta befattningar som KomJobb bedriver konkurrensutsättas.

