– Det har länge funnits önskemål om att bygga säkrare skolvägar på Gotland, säger Anita Carlsson, projektledare. För några år sedan genomförde vi en undersökning där vi tittade på hur säkerheten såg ut i skolornas närområden och längs vissa stråk.
Åtgärder har genomförts i Hemse och Roma och nu är det dags för Visby.
– Vi kommer att förse flera övergångsställen med mittrefuger, där barnen kan stanna till innan de fortsätter över gatan, säger Anita Carlsson. Mittrefuger gör också att bilisterna saktar ned farten. För att få barn som cyklar att sakta ned inför vissa övergångsställen, sätter vi upp ett antal räcken. Det blir även räcken i en del korsningar, för att styra cyklisterna rätt.
Några åtgärder har redan påbörjats, bland annat i korsningen Allégatan-Lövängsgatan och på Langs väg.
– Utöver de fysiska åtgärderna är det är viktigt att föräldrarna själva tänker igenom sina barns skolväg, avslutar Anita Carlsson. Många osäkra situationer uppstår utanför skolan när barnen får skjuts, bland annat blir det rörigt för de barn som istället går eller cyklar. Att släppa av sina barn på en säker plats en bit innan skolan kan vara en god idé. Man kan också ta upp ämnet på föräldramöten för att tillsammans hitta trafiksäkra lösningar.

