Visby växer och kommer att se annorlunda ut om några år. Visborgsområdet strax söder om Visby, inklusive en del av Södra Hällarna, är ett av omvandlingsområdena i enlighet med översiktsplanen för hela Visby. Arenahallen planeras ligga i yttersta kanten av Södra Hällarna - det stora sammanhängande strövområdet. Platsen har många fördelar med sitt exponerade läge och närheten till staden.
Tanken är att anläggningen ska stärka entréfunktionen till Södra Hällarna, främja tillgängligheten till och attraktionskraften hos området, utan att åsidosätta de naturvärden och rekreativa kvaliteter som finns där. I sammanhanget kan nämnas att det i närheten av arenahallen, på andra sidan Toftavägen, finns ett markområde som kan komma att utnyttjas för en hotellbyggnad eller liknande som anknyter till anläggningen.
Temagruppens rapport, som togs fram som en förstudie, innehåller skisser och idéer om hur den framtida arenahallen skulle kunna se ut, liksom beskrivningar av placeringen.
Här kan du läsa ett utdrag om hur den planerade arenahallen beskrivs i kommunens översiktplan för hela Visby.
Här hittar du en detaljerad flygbild med hänvisningstext över området.

