Bakgrund

Utskrivet från: http://www.gotland.se/imcms/45348
www.gotland.se - startsida
Varumärket Gotland

Bakgrund

Beslutet om att upphandla en ny arena för idrott, evenemang och bad togs av kommunen den 14 september 2009. Bakgrunden till denna satsning är kommunens långsiktiga ambitioner och mål om att skapa en positiv befolkningsutveckling, bra förutsättningar för öns näringsliv och en stark idrottsrörelse. Gotland är i starkt behov av en bra idrottsarena för idrott på elitnivå samt också ett modernt och funktionellt badhus.

På den här sidan redovisar vi en del av de utredningar och program som har betydelse för den upphandling av "Arena med bad" som nu pågår. Här har du här möjlighet att ta del av de olika planer, program och förhållanden som ligger till grund för våra politikerns beslut i detta ärende.

Fördjupad översiktsplan för Visby
Denna planering pågår men planen som blev antagen av kommunfullmäktige i december 2009.

Här hittar du översiktplanen för Visby

Besöksnäringens syn
Den här utredningen från april 2008 har genomförts av ALMI företagspartner Gotland på uppdrag av Gotlands kommun. Den berättar om några gotländska företagares syn på en evenemangsarena och dess användning. Utredningen redovisar en del av de speciella krav som ställs på en lokal anpassad för evenemang och också om de ekonomiska aspekterna ur ett besöksnäringsperspektiv.
Läs hela utredningen

Förstudie kring evenemangsarena i Visby
Denna utredning från 2007 genomfördes i ett samarbetsprojekt mellan Gotlands kommun, fastighetsägaren Vasallen Visborg och Gotlands Idrottsförbund. Idén i denna förstudie var att arenahallen skulle ligga i den nya stadsdelen Visborg, i anslutning till det före detta regemenet P18 som håller på att utvecklas av Vasallen. Det är alltså en annan lokalisering än den nu tänkta. Projektet beskrivs i två rapporter.
Läs projektgruppens slutrapport
Läs styrgruppens slutrapport

Hållbar utveckling
Gotlands kommun är en Ekokommun. Det innebär att vi strävar efter att alla de insatser som kommunen gör inte ska belasta ekosystemet men det gäller också att vi har en ekonomiskt och social hållbar utveckling.
Mer information om Ekokommun Gotland hittar du här