Idag klockan 15.00 premieras nio vinnare i kommunens cykeltävling på Almedalsbiblioteket och då avslöjas också vilken arbetsplats som cyklat längst.
Under nio veckor har cirka 1000 medarbetare deltagit i en omfattande cykeltävling som är en delaktivitet i Gotlands kommuns kampanj Klimatresenären. Arbetsplatserna har tävlat mot varandra både för miljön och hälsans skull.
- Under tävlingsveckorna har deltagarna ställt bilen och istället cyklat till och från jobbet. I samband med finalen kommer vi att presentera vinnarna, men även det samlade resultatet av antalet cyklade kilometer och minskade koldioxidutsläpp, berättar kommunens ekostrateg Bengt-Olof Grahn.
Cykeltävlingen har genomförts i samarbete med Korpen Gotland MF som också håller i prisutdelningen. Alla som varit med och cyklat har också varit med i en utlottning av fina priser.
Nio vinnare av de främsta priserna presenteras på prisutdelningen På Almedalsbiblioteket idag. Dessutom kommer den arbetsplats som lyckats bäst med cyklingen att presenteras och premieras.

