Hoppa till huvudinnehållet / Skip to main content
Stäng rutan
Stäng rutan

Ring till TeleTal 020-22 11 44

TeleTal är tillgängligt för alla i landet som har tal-, röst och språksvårigheter. Samtalet är kostnadsfritt.

Information om tillgänglighet » Stäng rutan
Region Gotland
Besöksadress Visborgsallén 19
621 81  Visby
Telefon: 0498-26 90 00
E-post: regiongotland@gotland.se Säg vad du tycker

Avdelningen för boende för ensamkommande unga

Haima är Region Gotlands HVB (hem för vård eller boende) för ensamkommande barn och ungdomar och tar emot ungdomar i åldern 12-21 år.

Handledarna på våra boenden arbetar för att ge ungdomarna en stabil tillvaro. Det kan handla om till exempel stöd i läxläsning, stöd i att sköta ett eget hem eller hjälp i kontakten med socialsekreterare, god man eller skolpersonal. 

Handledarna skapar tydliga vardagsrutiner med skolgång, och samarbetar med föreningslivet för att hjälpa ungdomarna att hitta meningsfulla fritidsaktiviteter, som leder till integration.

Avdelningschef
Hanna Ogestad
E-post: hanna.ogestad@gotland.se

Administrativ assistent
Anneli Berg
E-post: anneli.berg@gotland.se


Enhetschefer

Jonas Larsson
E-post: jonas.larsson@gotland.se

Anders Hellgren
E-post: anders.hellgren@gotland.se

Louise Stuxgren
E-post: louise.stuxgren@gotland.se

Karl Risp
E-post: karl.risp@gotland.se

Magnus Björk
E-post: Magnus.bjork@gotland.se


 

 

Sidan uppdaterad: 30 juni 2017
Ansvarig för sidan: Hanna Ogestad

Translation

This website uses Google Translate in combination with professionally translated texts on selected pages.

Google Translate will translate the entire website to the language of your choice in a matter of seconds. However, keep in mind that as the Google translation is automated the result is not going to be completely accurate.

English

Suomeksi

عربي

فارسی

ภาษาไทย

På www.gotland.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att fortsätta surfa godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?