Hoppa till huvudinnehållet / Skip to main content
Stäng rutan
Stäng rutan

Ring till TeleTal 020-22 11 44

TeleTal är tillgängligt för alla i landet som har tal-, röst och språksvårigheter. Samtalet är kostnadsfritt.

Information om tillgänglighet » Stäng rutan

Kontakt

Besöksadress:
Solbergaskolan
Kung Magnus väg 4
621 45 Visby

Telefon: 0498 - 26 97 00, -01 (expedition)
E-post: solbergaskolan@gotland.se

Kerstin Andersson
Rektor
tfn 0498-26 97 08
E-post: kerstin.andersson01@gotland.se

Erik Rudstedt
Biträdande rektor
tfn 0498-26 97 09
E-post: erik.rudstedt@gotland.se

Ted Kahlbom
Biträdande rektor
tfn 0498-26 97 02
E-post: ted.kahlbom@gotland.se

Yvonne Engström
Administrativ assistent
tfn  0498-26 97 01
E-post: yvonne.engstrom@gotland.se

Sanna Norman
Skolsköterska årskurs 4-6
tfn 0498-269711 alt. 070-4477856
E-post: sanna.norman@Gotland.se

Josefine Bertvig
Kurator
tfn 070-0832938
E-post: josefine.bertvig@gotland.se

Anders Stengård
IT-resurs
E-post: anders.stengard@gotland.se

Rikard Westman
Vaktmästare
tfn 070-4476821
E-post: rikard.westman@gotland.se

Jonny Wiberg
Fastighetsvärd
tfn 070-4477047
E-post: johnny.wiberg@gotland.se

Region Gotland
Besöksadress Visborgsallén 19
621 81  Visby
Telefon: 0498-26 90 00
E-post: regiongotland@gotland.se Säg vad du tycker

Solberga skolan - skolan där solen går upp

Med nytt tänk och nya idéer, men förankrad i en bördig kunskapsmylla - där är Solbergaskolan, och där vill vi vara!

Det medeltida Solberga kloster passar utmärkt som bakgrund för Gotlands långa lärdomshistoria. I klostren lades grunden för det europeiska utbildningsväsendet. Nästan tusen år senare ser samhället annorlunda ut; vi tänker nya tankar om mycket, och vi har andra förväntningar på vad utbildning ska vara.

Solbergaskolan i 2000-talet vill vara en bärare av denna tradition och vara med i utvecklingen av en i humanistiska värderingar präglad skola. Vi är stolta över vårt arv, men ännu mer nyfikna på framtiden!

Sidan uppdaterad: 8 september 2017
Ansvarig för sidan: Kerstin Andersson
Inloggning Schoolsoft

Inloggning till Schoolsoft

Translation

This website uses Google Translate in combination with professionally translated texts on selected pages.

Google Translate will translate the entire website to the language of your choice in a matter of seconds. However, keep in mind that as the Google translation is automated the result is not going to be completely accurate.

English

Suomeksi

عربي

فارسی

ภาษาไทย

På www.gotland.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att fortsätta surfa godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?